sitma.gen.tr https://www.sitma.gen.tr Sıtma, Sıtma Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sitma.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Süt Sıtması https://www.sitma.gen.tr/sut-sitmasi.html Sat, 01 Dec 2018 17:01:11 +0000 Süt sıtması, Sıtma, iç ateş ve tireme üşüme ile seyreden bir hastalıktır. Asıl adı mastit olan fakat halk arasında süt sıtması diye bilinen bu rahatsızlık, genelde annelerin bebeği sık sık emzirmesi ile engellenebilmekte Süt sıtması, Sıtma, iç ateş ve tireme üşüme ile seyreden bir hastalıktır. Asıl adı mastit olan fakat halk arasında süt sıtması diye bilinen bu rahatsızlık, genelde annelerin bebeği sık sık emzirmesi ile engellenebilmektedir. Mastit, tıkanan süt kanallarının neden olduğu bir hastalıktır.  Bebeğini emzirmeyen annelerde daha sık görülür. Çok rahatsız edici bir durum olan sürt sıtması, meme iltihabından da kaynaklanmaktadır. Halsizlik, ateş, yorgunluk, memede şişkinlik ve kızarıklık ile seyreder. Bu enfeksiyonun en büyük nedeni, emziren annelerin meme ucunda oluşan çatlak ve yaraların  iltihaplanmasıdır. Meme ucundaki bu enfeksiyon süt kanallarına kadar ilerler. Emzirmeyen annelerde göğüs şişmesi süt sıtmasına neden olmaktadır.  Diğer nedenler ise, göğüslerin yeterince boşaltılamaması, hastalıklara karşı azalan vücut direncidir.  Yeni doğum yapmış anneler, sürekli bir yorgunluk ve stres içerisindedir, bu nedenle dengeli ve düzenli beslenemezler. Süt sıtması, yani mastit hastalığı yeni doğum yapmış annelerde daha sık görülür. Mastitin en sık görüldüğü zaman doğumdan sonraki ilk bir hafta ile yirmi sekiz gün arasında olan zaman dilimidir. Memenin sütü tamamen boşaltmamasının çeşitli nedenleri vardır.
Süt Sıtması
 • Emzirme sıklığının az olması
 • Annenin çalışması ve depresyondan dolayı emzirememesi
 • Bebeğin uyanmaması yada düzensiz uyuduğundan dolayı yeteri kadar emememesi
 • Annenin göğsünün üzerine yatması
 • Sıkı giysiler yada sıkı sutyen giymesi
 • Bebeğin huzursuzluk yada hastalık nedeni ile az emmesi
 • Emzirme esnasında annenin parmaklarının memeye baskısı
Mastit, birden fazla olabilir fakat iki göğüste aynı anda olmaz. Böyle durumlarda hemen bir hekime başvurulması gerekir. Süt sıtmasına neden olan enfeksiyon kendi haline bırakılmamalıdır. Bebeğe zarar vermeyecek güçlü antibiyotikler, yada cerrahi müdahalelerle  memedeki apsenin boşaltılması şarttır. Bu hastalık erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir. Sıcak kompres uygulamak, doktorun verdiği merhemleri düzenli kullanmak ve günde en az su tüketmek önlem almaya yardımcıdır. Her ne olursa olsun bebeği emzirmeye devam etmek gerekir. Gerekir ise pompa ile süt sağıl malıdır. Aksi halde bebek sütten kesilir veya meme ucu enfeksiyon kapar ise anne sağlığını da olumsuz etkiler.
]]>
Sıtma Nöbeti https://www.sitma.gen.tr/sitma-nobeti.html Sun, 02 Dec 2018 15:48:32 +0000 Sıtma Nöbeti, Dişi anofel cinsi sivrisineklerde yer alan parazitlerin, insanları ısırmasıyla olan, nöbetler şeklinde ateş ve titremeye sebep olan, yaygın bir hastalıktır. Sıtmanın bir diğer adı malaryadır. Tanı ve teda Sıtma Nöbeti, Dişi anofel cinsi sivrisineklerde yer alan parazitlerin, insanları ısırmasıyla olan, nöbetler şeklinde ateş ve titremeye sebep olan, yaygın bir hastalıktır. Sıtmanın bir diğer adı malaryadır. Tanı ve tedavisi olasıdır ve kolaylıkla yapılır. Tedavi edilmediği halde ciddi problemlere sebep olur ve üstelik ölümcül olabilmektedir. Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalıktır. Yeryüzünde 200 milyondan fazla bireyin bu hastalığa yakalandığı ihtimal edilmektedir. Genellikle Asya ve Afrika'da görülen bu rahatsızlık, artık havayolu ulaşımıyla bütün dünyaya yayılmaktadır. İnsanoğlunun karşılaştığı en yaygın hastalıklardan biridir. Ülkemizde en fazla Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu kısmında görülmektedir. Adana, Mersin, Gaziantep, en fazla görülen yerlerdir. 

Sıtma mikrobunun üç ayrı çeşidi vardır. Bunlara yönelik, hastalığın gelişmesi de ayrı ayrı olabilir. bu sırada, bir takım sıtma nöbetleri her gün, bazısı iki gün içerisinde bir, bir takım da dört gün içerisinde bir gelir. Bununla birlikte, sıtma mikroplarının iki çeşitli üreyişi vardır: Eşeysiz (erkeksiz-dişisiz) üreyiş; eşeyli (erkekli-dişili) üreyiş. Birinci tür üreyiş kişilerin vücudunda, ikinci tür üreyiş ise sivrisineklerin vücudunda olabilir. Eşeysiz üreyiş mikrobun yalnız parçalanmasıyla meydana geldiği amaçlı, rahatsızlık çok kısa sürer.  Anofel cinsi sivrisineğin vücudunda olan eşeyli üreme sonunda sıtma mikrobu ek olarak uzun bir yaşama kuvveti kazanır. Şunlar, sivrisineklerin soktuğu kişilerin vücuduna geçerler, kanlarına karışarak rahatsızlığı meydana getirirler. Sıtmanın bulguları, nöbetler şeklinde meydana gelir.Sıtma Nöbeti Enfeksiyona sebep olan plazmodiumun türüne yönelik, belirtilerin şiddeti, nöbetler ve görülme zamanları değişir. Nöbet başlamadan 2-3 gün önce hastada bir takım bulgular meydana gelir. Kişi, yorgun ve mutsuzdur. İştahı azalmıştır. Bunun dışarısında baş, bacak, sırt ağrıları görülebilir. Sıtma nöbetinde ilk görülen durum, titremedir. 2 saat civarı uzayabilir. Bütün vücut sarsılır. Titreme esnasında, ateş yükselir. Bu ateşin şiddeti, sıtmaya sebep olan mikroba yönelik değişir.Deri kurumuştur ve sıcaklık duygusu fazladır.  Bununla Birlikte sıtmadan önce görülen baş ağrısı, nöbet süresince da sürdürür. Nabız yükselir ve hastada sinirlilik görülür. Sırt ve bacak ağrıları devam etmektedir. Sıtmanın ilerlediği vaziyetlerde karaciğer ve dalakta büyüme görülür. Dalak yırtılırsa, iç kanama meydana gelir. Kansızlık görülebilir. Bununla Birlikte hasta, solunum güçlüğü çekebilir.
]]>
Sıtma Mikrobu Taşıyan Sivrisinek https://www.sitma.gen.tr/sitma-mikrobu-tasiyan-sivrisinek.html Sun, 02 Dec 2018 17:09:31 +0000 Sıtma Mikrobu Taşıyan Sivrisinek, anofel sıtma mikrobunu aşılayan bir çeşit sivrisinektir. Anofel (Anopheles), yaklaşık 400 türü yer alan bir sivrisinek cinsi. 30-40 türü sıtmaya neden meydana gelen parazit taşımaktadır. Sıtma Mikrobu Taşıyan Sivrisinek, anofel sıtma mikrobunu aşılayan bir çeşit sivrisinektir. Anofel (Anopheles), yaklaşık 400 türü yer alan bir sivrisinek cinsi. 30-40 türü sıtmaya neden meydana gelen parazit taşımaktadır.  En bilineni ise en sıtmadır başka bir deyişle, rahatsızlık yapıcı bir grup parazit meydana gelen plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekler tarafından insanlara bulaşmasıyla dağılan ateşli bir hastalıktır. Ronald Ross çalışmaları sebebiyle 1902 yılında Nobel fizyoloji ve tıp Ödülünü aldı.  Anofel cinsi sivrisineklerin gastrointestinal sisteminde sıtma bulaşıcı hastalığını hayvanların insana veya insandan  insana rahatsızlık taşımasıyla (Bunun en canlı örneği anofel cinsi sivrisineklerin taşıdığı Plasmodium falciparum bir sivrisinek (anopheles maculopensis)  anofel türünün dişisinin sokmasıyla bulaşarak)  'sıtma ' hastalığına sebep olur. Sıtma sporla üreme enfekte olmuş bir anofel cinsi dişi sivrisinek,  bir insanı ısırdığında, plazmodyumun sporozoitlerini bireye bulaştırır. ısırdığında kaşınmaktan öldüğünüz sinek cinsidir. 

Anofel Sivrisineklerin Nitelikleri Nelerdir
Anofel, sıtma hastalığının sebebini meydana getiren bir çeşit dişi sivrisinektir. Erkeği de vardır şayet kan emen ve rahatsızlığı bulaştıran yalnızca dişisidir. Zira yumurtalarının gelişebilmesi için kana gereksinim duyar. Sıtma hastalığına sebep olan tek sivrisinek cinsidir. Anofelin yalnızca dişileri sıtma bulaştırır. Anofel erkek türleri kan emmez. Dişiler yumurtalarını geliştirebilmek için mutlaka kana gereksinim duyarlar. Dişi anofel tek seferde 100-200 adet yumurta bırakabilir. Anofel yumurtlamak için temiz suları tercih etmektedir. Ergin dişi sinek 3-4 hafta yaşar. Erkeklerin ömrü birkaç gündür. Dişi anofel kış uykusuna yatmadan önce kan emerek vücudunda yumurta geliştirir. Erkek anofel üreme alanı çevresinden hiç uzaklaşmaz. Dişi anofel rüzgarsız havada 3-5 km uçabilir. Yetişkinler kanatlarında solgun ve koyu benekler yer alır ve zemine 45 derece açıyla dinlenirler. Larval dinlenme su yüzeyine paralel gerçekleşir. Yumurta 1mm boyutu kadardır ve kenarında hava kabarcığı yer alır.   

Sıtma Mikrobu Taşıyan Sivrisinek
Yaşam Döngüleri
Yumurtadan yetişkinliğe geçiş evresi 6-10 gün arası sürmektedir. Erişkinliğe geçişi tam metamorfoz  yumurta, larva, pupa ve erişkin şeklinde olur.  
Davranışları
Yaşam alanları  temiz ve kirlenmemiş suyu tercih ederler. Isırma zamanları genelde geceleri ve iç ortamda yada dış ortamda dinlenirler (türüne ilişkili olarak). Koyu renkleri seçerler. Tek kanlı bir dişi 50-150 arası yumurta bırakabilir. Sıtma taşıyıcısıdır. Hastalığın oluşabilmesi için mikrobun hayat evresinden bir kısmını geçirdiği anofel cinsi sivrisineklere gereksinim vardır. Sıtma, dişi anofelin kan emerken sporozoitleri enjekte etmesiyle bulaşır. Sporozoitler kan dolaşımına girer girmez karaciğeri işgal ederler. Burada çoğalan parazit karaciğer hücrelerini parçalayıp kana karışır ve kanın alyuvarlarını işgal eder. Bu şekilde sikluslarla rahatsızlık sürer.
]]>
Sıtma Neden Olur https://www.sitma.gen.tr/sitma-neden-olur.html Mon, 03 Dec 2018 14:04:24 +0000 Sıtma neden olur, sıtma diğer ismi Malarya'dır. Sıtmanın sebebi dişi ve anofel cinsindeki sivri sinekte bulunan parazitlerin ısırma yoluyla geçmesidir. Bu parazit hastalarda titreme, ateş gibi rahatsızlıklara neden olur. Tedavisi Sıtma neden olur, sıtma diğer ismi Malarya'dır. Sıtmanın sebebi dişi ve anofel cinsindeki sivri sinekte bulunan parazitlerin ısırma yoluyla geçmesidir. Bu parazit hastalarda titreme, ateş gibi rahatsızlıklara neden olur. Tedavisi kolay ve mümkün olan bu rahatsızlığa zamanında müdahale edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurur. 

Sıtma Neden Olur
 • Uzun zamandan beri bilenen bu hastalığa dünyada iki yüz milyondan fazla kişinin yakalandığı tahmin edilirken genelde Asya ve Afrika'da en sık görülen hastalıktır. Ülkemizde ise Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz civarında görülmektedir,
 • Sıtmaya neden olan plazmodium tek hücreli parazitidir. Bu parazitler sadece insanlarda çoğalır ve sıtmaya neden olur. Anofel cinsi sineğin ısırmasıyla insanlara bulaşmaktadır. Bu sivrisinek cinsi ise genelde nemli ve sıcak bölgelerde yaşarlar,
 • Malarya paraziti vücuda girdikten üç sonra ateş görülür. Bazen parazit vücutta uzun süre kaldıktan sonra rahatsızlıklar görülmeye başlanabilir,
 • Falciparumun parazitinin neden olduğu sıtma Asya'da görülür. Uzun süren ve günden güne artan bir ateş görülür. En tehlikeli sıtmadır. 
 • Ovale ve P.Vivax parazitleri nedeniyle oluşan sıtma genelde Akdeniz ülkelerinde görülür. 

Sıtmanın Belirtileri Nelerdir

 • Belirtiler nöbetler halinde görülür,
 • Hastalığa neden olan parazit türüne göre belirtilerin görülme şiddeti ve sıklığı değişebilir,
 • Hastalıkta nöbet öncesindeki 3 günde yorgunluk ve mutsuzluk, iştahsızlık görülür. 
 • Bacak, sırt ve baş ağrıları,
 • İlk belirti titremedir,
 • Titremede tüm vücut sarsılırken ateş yükselmeye başlar,
 • Sıtmanın ilerlemesiyle karaciğer ve dalak büyür. Bu büyüme sonucunda dalak yırtılır ve kansızlık oluşabilir.
Sıtma Neden Olur

Sıtmanın tanısının konulabilmesi için önce hastanın yakınmaları ve sıtma belirtilerini içerdiğinde ise mikrobun yaygın olduğu yerlerde bulunup bulunulmadığı araştırılır. Kesin tanı için kan örneği alınır. Kanda Plasmodiumların görülmesi ile tanı konulabilmektedir. Sıtmanın tedavisinde kullanılan ilaç bölgeye göre değişir. Fakat genelde Klorokin adındaki ilaç en yaygın kullanılandır. Sıtmadan korunmak için sivrisineklerin yok edilmesi ve üremesinin engellenmesi sağlanmalıdır. Sinek ısırığından koruyucu spreyler kullanılabilir. 
]]>
Sıtmanın İlacı https://www.sitma.gen.tr/sitmanin-ilaci.html Tue, 04 Dec 2018 13:09:37 +0000 Sıtmanın ilacı: hastalık yapıcı bir parazit olan, dişi sivrisineklerin ısırmasıyla insanlara bulaşan ateşli bir hastalıktır sıtma. Teşhisi kolay konulur. Hastalık mikrobu vücuda aldıktan 12-15 gün arasında aşırı titrem Sıtmanın ilacı: hastalık yapıcı bir parazit olan, dişi sivrisineklerin ısırmasıyla insanlara bulaşan ateşli bir hastalıktır sıtma. Teşhisi kolay konulur. Hastalık mikrobu vücuda aldıktan 12-15 gün arasında aşırı titreme ile belli eder. Başta, belde, karında ağrılar olur. Yüksek ateş ve nöbetlerle de kendini belli eder. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık olarak 200 milyondan fazla kişi de görülen bir hastalıktır. Özellikle Asya ve Afrika'da görülen bir hastalıktır. Ülkemizde de  Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde fazlasıyla görülen bir hastalıktır. Sineklerin kolay üreyebildikleri ve barınabildikleri yerler onların anavatanı diyebiliriz. Hatalık tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir. Dişi sivrisinekler iyi bir taşıyıcı oldukları için ısırma yoluyla aldıkları mikrobu bizlere kolaylıkla bırakabilirler. Sıcak bölgelerde barındıkları için orada yaşayan insanlarda çok sık görülen bir hastalıktır.

Sıtma hastalığının tek tedavi yolu ilaçtır ve sağlık ocaklarında bulunur. Üstelik bu hastalığın tedavi sürecinde olanların tedavisi ücretsizdir.
Sıtmanın İlacı
Sıtmanın ilacı ise kinin ilacıdır. Kınakına ağacının kabuklarından elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç şırınga yoluyla da hastayı tedavi edebilirken, ağızdan da verilerek tedavi edilebilir. Kinin ilacının da etkisini görmeyen hastalar da vardır. O tip hastalar için başka ilaçlar verilir. Sıtma rahatsızlığından dolayı bazı hastalar güçsüz düştüklerinde demir içeren ilaçlar verilir karaciğer kuvvetlendirilir.
]]>
Sıtma Nedir https://www.sitma.gen.tr/sitma-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 22:07:30 +0000 Sıtma Nedir Sıtma hastalığı, hastalık yapma özelliği bulunan bir grup parazitin sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşan ve ateşle takip eden bir hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri bilinmekte olan sıtma hastal Sıtma Nedir Sıtma hastalığı, hastalık yapma özelliği bulunan bir grup parazitin sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşan ve ateşle takip eden bir hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri bilinmekte olan sıtma hastalığının belirtileri içinde en önemli olanı titreme ile yükselen ateştir.

Sırma hastalığının ismi Türkiye’de ısıtmak kelimesinden geldiği düşünülmektedir ve dünya da en çok marya olmak üzere farklı isimlerle bilinmektedir. Bunun yanı sıra, sıtma hastalığı ilk olarak MÖ 460-370 yıllarında Mısır’ın bataklık bölgelerinde ortaya çıkmıştır ve Mısırlılar ateş ve dalak büyümesi ile gelen bu hastalığın dört farklı şekilde olabileceğini bildirmişlerdir. Hastalığa neyin sebep olduğu henüz bilinmiyorken, genellikle bataklık bölgelerde ortaya çıkmasını göz önünde bulundurarak, akşam vakitlerinde bataklıktan salınan zehirli gazların kişiler tarafından solunması ile ortaya çıktığına inanmışlar ve geceleri evden çıkmadıkları zaman hastalığa yakalanmayacaklarına inanmışlardır. Bu hastalığın ismi de bu sebeple İtalyancadaki Mal yani kötü kelimesi ile Aria yani hava kelimesinin oluşumundan malaria adını almıştır. Daha sonra ise, 1834 yılında sıtma hastalığının sivrisinekler tarafından bulaştığının bulunmasına rağmen, hastalığın ismi yine de malaria olarak kalmıştır.

Sıtma Nedir

Günümüze kadar yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan sıtma hastalığı daha çok 45 derece kuzey ve 40 derece güney enlemleri arasında yani, tropik ve stropik bölgelerde görülmekte ve Afrika’da ölen her yüz çocuktan onunun ölüm sebebi olmaktadır. Sıtma hastalığı, iklim koşullarının değişmesi ve gün geçtikçe daha fazla olan çevre kirliliği sebebi ile Türkiye’de de ileriki zamanlarda etkin olabilecek bir hastalık ve önemli bir sağlık sorunudur.

Sıtma’nın Belirtileri: Akut ateşli bir hastalık olan sıtmanın kuluçka süresi ise ortalama yedi gün olmaktadır. Sıtma hastalığının belirtileri ise genel olarak yedi gün ile bir ay arasında görülmektedir. Bunun yanı sıra, sıtma hastalığının belirtileri nadiren de olsa sıtmanın endemik bölgeden ayrılmasıyla beraber bir yıla kadar da görülebilmekte olduğu için sinek ısırdıktan sonraki ilk yedi gün içerisinde yüksek ateşli bir hastalığa yakalanan bir kişi çok yüksek ihtimalle sıtma hastası olmamaktadır.

Sıtma hastalığının belirtileri nöbetler halinde gelmekte ve nöbetten birkaç gün önce kişide halsizlik, durgunluk, yemeden kesilme, baş ağrısı, sırt ve bacaklarda ağrı görülmektedir. Nöbet ise, şiddetli titremeyi takiben gelen yüksek ateş ile kendini göstermekte ve terleme ile son bulmaktadır, ancak yüksek ateş olmadan da sıtma hastalığı baş gösterebilmektedir. Sıtma hastalığına yakalanan kişide ayrıca, tüm vücudunun sarsılması ve çenelerin birbirine çarpması, hızla atan nabız, baş bölgesinde ağrı, kol ve bacaklarda ağrı gözlenmektedir. Sıtma hastalığının normalden uzun sürmesi durumunda ise, hastanın karaciğer ve dalağı büyümektedir ve hastada sarılık ve kansızlık baş gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, hastada şuur bulanıklığı ve felç meydana gelebilmekte, dalak yırtılması ile iç kanama gerçekleşebilmektedir. Yine hastada, solunum şikâyetleri gerçekleşebilmekte hatta hasta menenjit ya da zatürre olabilmektedir.

Sıtma’nın Tedavisi: Yapılan tetkikler sonucunda sıtma hastalığına yakalandığı kesinleşen kişiye yatak istirahatı verilmekte ve kuvvetli besinlerle bünyesi güçlendirilmektedir. Daha sonra ise, hastaya bazı baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu baskılayıcı ilaçlar sayesinde parazitler hastanın vücudunda gelişememekte ve çoğalamamaktadır. Özellikle sıtma riskinin yüksek olduğu bir bölgeye gidecek kişilerin doktor kontrolünde bu baskılayıcı ilaçlardan birini kullanması gerekmektedir.

]]>
Sıtma Hastalığı Nedir https://www.sitma.gen.tr/sitma-hastaligi-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 17:05:48 +0000 Sıtma Hastalığı Nedir, Nöbetler halinde başlayıp yüksek ateşe ve sık sık titremeye neden olan yaygın bir hastalık türüdür. Bu hastalık dişi anofel cinsinden olan sivrisinekler tarafından bulaşır. Bu sivrisineklerin in Sıtma Hastalığı Nedir, Nöbetler halinde başlayıp yüksek ateşe ve sık sık titremeye neden olan yaygın bir hastalık türüdür. Bu hastalık dişi anofel cinsinden olan sivrisinekler tarafından bulaşır. Bu sivrisineklerin insanları ısırması sonucunda parazitler kana karışır ve hastalık meydana gelmeye başlar. Sıtma hastalığının bir diğer adı da malaryadır. Doktorlar tarafından tanısı konulabilen ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. Sıtma belirtileri yaşayan bir insanın direk bir hekime başvurması önemlidir. Tedavi edilmediğinde sıtma hastalığı ciddi olaylara yol açabileceği gibi ölümcül sonuçlarla da sonlanabilir.

Uzun yıllardır insan hayatında olan bir hastalık türüdür. Dünya da tahmini bir rakam olarak 200 milyondan fazla insanın bu hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir. Çoğunlukla Afrika ve Asya Kıta 'sında görülmekte olan bu hastalık, gelişen teknoloji sayesinde artık hava ulaşımının da etkisiyle bütün dünyaya yayılıp bilinmektedir. İnsanların dünya üzerinde karşılaştığı en yaygın hastalıklardan bir tanesi konumundadır. Ülkemizde ise en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Şehir olarak en çok görülen şehirler Adana, Mersin ve Gaziantep' tir.tma

Sıtmanın Nedeni Nedir

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda sıtmanın nedenin plazmodium adında bulunan tek hücreli bir parazit olduğu açıklanmıştır. Bu parazitlerde görülen ilginç bir özellik tek rezervuarlarının insanlar olmasıdır. Bu parazitlerin hemen hemen hepsi sıtma hastalığına neden olur ve anofel tipinde bulunan sivrisinekler tarafından bulaşır. Bu sivrisineklerin en çok sevdiği yaşam alanları sıcak ve nemli olan bölgelerdir. Her parazitin bıraktığı etki farklı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda sıtma türünde ateşin 3 günde bir yükseldiği görülmektedir. Bu parazitlerin vücuda girdikten uzun süre sonrasında bile hastalık tehdidi vardır. En şiddetli görülen sıtma tipi Asya' da görülmektedir. Bu türe göre her gün yüksek ateş olabilir ve uzun sürebilmektedir. Akdeniz Bölgesinde görülen tür ise biraz daha farklıdır. Ateş 48 saatte bir yükselmektedir. Özellikle sıcak havalarda ateşin daha fazla yükseldiği ve iç hararete yol açtığı gözlemlenmiştir. 

Sıtma Hastalığı Nedir
Sıtmanın Belirtileri

Sıtma hastalığının belirtileri ara ara vuran nöbetler halinde kendisini gösterebilir. Plazmodiumun türüne göre enfeksiyon derecesi değişiklik gösterebilir. Değişen enfeksiyon şiddetine göre de nöbetler ve görülme zamanları da değişikliğe uğrayabilir. 

Hastalığın nöbetleri başlamadan bir kaç gün önce hastada bazı değişik belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Kişi kendini her zaman yorgun ve mutsuz hissedebilir. İştahı azalır ve yemek yeme isteği yok olmaya başlar. Bu belirtiler dışında şiddetli baş ağrıları, bacak ve sırt bölgelerinde ağrılar görülebilmektedir. Sıtma hastalığında ilk görülen ve en büyük belirtisi titremedir. Saatlerce sürebilen titremeler olduğu gibi kısa süre olan da vardır. Titreme anında bütün vücut sarsıntı yaşamaktadır. Titreme başladığı sırada vücutta yüksek ateşte görülmektedir. Titreme anındaki ateşin şiddeti sıtma hastalığına neden olan parazite göre değişiklik gösterebilir. Deride kuruluk hissi ve sıcaklık hissi oldukça fazla görülmektedir.

Sıtma nöbetlerinden önce görülen baş ağrısı da nöbet boyunca şiddetini arttırarak devam eder. Nöbet durumunda nabız atışı artar ve hastanın sinirli halleri gözlemlenmektedir. Sırt ve bacak ağrıları da aynı baş ağrısı gibi nöbet boyunca devam etmektedir. Sıtma hastalığının ileri evrelerinde karaciğer ve dalak gibi iç organlarda büyüme görülmektedir. Dalağın yırtılması sonucu vücutta iç kanama meydana gelir. Bu durum önlenmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ayrıca sıtma hastalığına yakalanan bir bireyde solunum güçlüğü de görülebilmektedir.
]]>
Sıtma Aşısı https://www.sitma.gen.tr/sitma-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 13:47:58 +0000 Sıtma aşısı henüz var olan ve insanlara uygulanan yaygın bir ilaç türü değil. Sıtmadan korunmak için günümüzde en yaygın yöntem olarak sıtma ilaçları kullanılmakta. Peki Sıtma Nedir, Belirtile Sıtma aşısı henüz var olan ve insanlara uygulanan yaygın bir ilaç türü değil. Sıtmadan korunmak için günümüzde en yaygın yöntem olarak sıtma ilaçları kullanılmakta.

Peki Sıtma Nedir, Belirtileri Nelerdir

Sıtma bir diğer ismi ile malaya, sivrisinekten bulaşan bir tür hastalıktır. Bugün Afrika bölgesinde bir çok insan hayatına mal olmaktadır.

Sıtma hastalığı belirtileri;

Titreme, bulantı, kusma, yüksek ateş, baş ağrısı, terleme, kas ağrıları ve halsizlik olarak gösterilebilir.

Sıtma Aşısı Var Mı

Sıtma, en çok Güney ve Orta  Amerika, Afrika, Karayiplerin bir bölümünde görülmektedir. Ciddi bir hastalık olan sıtma vakası için Avrupa’nın önde gelen ilaç firmaları sıtma aşısı çalışması yapmaktadırlar. Ancak sıtmanın pek çok farklı türünün olması sıtma aşısı bulunması için en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.

Sıtma Aşısı

Bir İngiliz şirket olan Glaxo Smith Kline adlı ilaç şirketi, 30 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Mosqirix adlı ilacı Dünya Sağlık örgütünün onayına sundu. İlaç onay alırsa dünyanın ilk sıtma aşısı unvanına sahip olacak. Özellikle Sahra altı Afrika’da yüksek oranda görülen sıtma hastalığı, sıtma aşısı ile önlenebilecek. İngiliz ilca şirketi bu aşı için bir kar gözetmediklerini ve fiyatının 5 dolar olacağını belirtti. Sıtma aşısı bulunabilmesi için bugüne kadar yapılan çalışmalarda harcanan miktar 565 milyon dolar.

Sıtma aşısı, dünya sağlık örgütünde (WHO) onay alındıktan sonra öncelikle Afrika'daki çocuklara uygulanacak ve çoğu çocuklardan oluşan yüz binlerce kişinin ölümüne engel olması amaçlanacaktır.

]]>
Sıtma https://www.sitma.gen.tr/sitma.html Thu, 06 Dec 2018 23:44:10 +0000 Sıtma, Dişi anofel cinsi sivrisineklerde olan parazitlerin, insanları ısırmasıyla birlikte nöbetler halinde ateş ve titremeye sebebiyet veren, yaygın bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığının diğer adı malary Sıtma, Dişi anofel cinsi sivrisineklerde olan parazitlerin, insanları ısırmasıyla birlikte nöbetler halinde ateş ve titremeye sebebiyet veren, yaygın bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığının diğer adı malarya olarak bilinmektedir. Sıtmanın teşhisi ve tedavisi mümkün olmakla beraber kolaylıkla yapılmaktadır. Tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül olacaktır. Çoğunlukla Asya ve Afrika’da görülen sıtma, artık hava yolu ulaşımıyla bütün dünyaya yayılmakta. İnsanoğlunun karşılaştığı en yaygın hastalıklardan biri olmaktadır. 

Sıtma Hastalığının Nedeni

Sıtma hastalığının nedeni, plazmodium adı verilen bir tek hücreli parazit ilk nedenidir. Bu parazitlerin tek hedefi insanlardır. Bu parazitlerin hepsi sıtmaya sebep olur ve anofel tipi sivrisineğin ısırmasıyla bulaşmaktadır. Bu sivrisinek türü, sıcak ve nemli bölgelerde yaşam alanı oluşturur. Bu parazitlerin yapmış olduğu sıtmanın şiddeti değişiklik gösterir. P. Malarianın gerçekleştirdiği araştırmalarda sıtma hastalığında vücutta ateş 3 günde bir yükselme göstermektedir. Bu parazit vücuda girdikten uzun süre sonra da sıtmaya sebep olabilir. Sık karşılaşılan bir sıtma türü olmamaktadır. Sırma hastalığında her gün ateş yükselme gösterir ve uzun süreli devam eder.

Sıtma

Sıtma Belirtileri:

Sıtma hastalığı belirtileri, nöbetler halinde oluşum göstermektedir. Enfeksiyona sebep olan plazmodiumun paraziti türüne göre, sıtma belirtilerinin şiddeti, nöbetler ve görülme zamanları değişim göstermektedir. Nöbet başlamadan birkaç gün önce hastada bazı belirtiler oluşmaktadır. Kişi, yorgun, iştahı azalmış bir durumdadır. Bunun haricinde baş ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrıları belirir. Sıtma nöbetinde ilk görülen durum, ani titreme belirtisidir. Bu titremeler 2 saate kadar uzar. Titremede tüm vücut sarsılır. Titreme esnasında, ateş yükselir. Bu ateşin şiddeti, sıtmaya sebep olan mikroba göre değişim gösterir. Deri kurur ve sıcaklık hissi fazlalaşır. Bunun yanı sıra sıtmadan önce görülen baş ağrısı, nöbet boyunca devam etmektedir. Nabız yükselir ve hastada sinirlilik görülmektedir. Sırt ve bacak ağrıları devam eder. Sıtma belirtisinin ilerlediği durumlarda karaciğer ve dalakta büyüme olur. Dalak yırtılırsa, iç kanama olur. Kansızlık belirtisi görülmektedir. Bunun yanı sıra hasta, solunum güçlüğü çeker.

Sıtma Tanısı

Doktora gidildiği zaman doktor şikayetleriniz doğrultusunda sizi yönlendirecektir. Sıtma mikrobunun yaygın olduğu yerlerden gelip gelmediğiniz öğrenilir. Diğer hastalıklarla karıştırmamak ve sıtmanın kesin tanısı amacıyla, hastadan alınan kan örneğinden, mikrobun kanda olup olmadığı araştırılmaktadır. Sıtma parazitinin görülmesiyle, hastalığın tanısı koyulmaktadır.

Sıtma Tedavisi

Eski zamanlarda, Büyük İskender dahil birçok kişinin ölümüne sebep olan sıtma hastalığı, günümüzde tedavisi kolay yapılmaktadır. Sıtma hastalığının ilacı yaşanılan coğrafi bölgeye göre değişim göstermektedir. Çünkü sıtmaya sebep olan bazı plazmodium türleri, bazı ilaçlara karşı dirençlidir. Fakat, genel oalrak sıtma tedavisinde kullanılan ilaç klorokin olmaktadır. Özellikle sıtma hastalığı savaş dispanseri de, sağlık ocaklarında, sıtma personelleri ücretsiz olarak bu hastalığı tedavi eder. Sıtma hastalığının ilaçları sadece sıtma savaş dispanserinde bulunmaktadır ve ücretsiz olarak verilir. Bu ilaçlar koruyucudur veya tedavi edicidir. Sıtmanın yaygın olduğu bir bölgeye seyahat edecekseniz eğer, bu koruyucu ilaçları almanız gerekmektedir. Tedavi edici ilaçlar mikrobun çoğalmasını engeller. Son zamanlarda bilim adamları iki ilacın bir arada bulunduğu yeni bir sıtma ilacı geliştirmiştir. Bunun haricinde hasta istirahat halinde olması gerekir ve vücudun direncini arttıracak besinlerle beslenmesi gerekmektedir.

Sıtma Hastalığından Korunmanın Yolları

Sıtma hastalığından korunmak için, bu ha]]> Sıtma Tedavisi https://www.sitma.gen.tr/sitma-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 00:49:29 +0000 Sıtma Tedavisi, Sıtma, insan vücuduna dişi anofel cinsi sivrisinekler aracılığıyla bulaştırılan bir hastalık türüdür. Dişi sivrisineğin ısırması sonucunda bulaşan bu hastalık nöbetlerle ve yüksek ateşle belirti Sıtma Tedavisi, Sıtma, insan vücuduna dişi anofel cinsi sivrisinekler aracılığıyla bulaştırılan bir hastalık türüdür. Dişi sivrisineğin ısırması sonucunda bulaşan bu hastalık nöbetlerle ve yüksek ateşle belirti oluşturur. Sırmanın teşhisi oldukça kolay ve sıtma tedavisi mümkündür. Sivrisineklerin barındığı ve kolay üreyebildiği yerler bu hastalığın anavatanı denilebilir. Tedavi edilmediğinde hastalık ölümle sonuçlanır. Dişi sivrisinek en büyük taşıyıcıdır ve bu türün beslenme alanı daha çok insanlar olmaktadır. Mikrobu taşıyan sivrisinekler ısırma sonucunda beraber mikrobu vücuda aktarmaktadır. Sivrisinekler daha çok sıcak ve nemli bölgelerde yaşarlar özellikle bu tür bölgelerde yaşayan insanlarda bu hastalık daha fazla görülür. Hastalığın belirtileri mikroba göre değişiklik gösterir fakat ana başlıklar belirlidir. Yüksek ateş ve uzun süreli geçirilen nöbetler bunların başında gelmektedir. Sıtma hastalığı olan kişi bu dönemde halsiz, yorgun ve bitkin olur, kansızlık diğer bir belirtisidir. 

Sıtma Tedavisi 

Sıtma hastalığının tek tedavisi ilaç yoluyla yapılmaktadır ve bu ilaçlar dispanserlerde ve sağlık ocaklarında bulunur. Sıtma hastalığında uygulanan  ilaçlar ve bu yerlerde yapılan tedavi ücretsiz yapılmaktadır. Bu ilaçlar koruyucu ve tedavi amaçlı uygulanır. İlaçların dozu bulunduğunuz bölgeye göre değişim gösterir çünkü bazı plazmodium türleri ilaçlara karşı direnç kazanmıştır. bundan dolayı farklı ilaçlar kullanılır. Sıtma hastalığının çok fazla görüldüğü bir bölgeye seyahat edeceksiniz eğer daha önceden tedbir almalısınız ve dispanserlerde tedavi yaptırmalısınız. Hastalık için verilen ilaçlar kesin sonuç gösterir fakat tedaviyi geciktirdiğiniz zaman veya hiçbir şekilde tedaviye başvurmadığınız da hastalık ölüme yol açacaktır. 

Sıtma Tedavisi

Sıtma Bitkisel Tedavisi:

 • Sıtmaya karşı bir bardak limon suyu içmelidir.
 • Sıtma hastalığında gül, söğüt yaprağı, nane ve rezene bitkileri alınır ve yeteri kadar suyla beraber kaynatılır. Elde edilen karışım elma suyuyla karıştırılarak içilir. Bu bitkilerden elde edilen karışım sıtma hastalığına iyi gelir.
 • Sumak ve kızılcık yeteri miktarda suyla beraber kaynatılarak bir bardak içilir.
 • Sıtma hastası olan kişiye kantaron çiçeği kaynatılarak içirilir.
 • Kabak, erik, semiz otu, arpa suyu ve demirhindi. Bu bitkilerden her birinden bir tutam alınarak kaynatılır ve içilir. 
 • Bir tatlı kaşığı gül reçeli, bir tatlı kaşığı hunnap, bir tatlı kaşığı menekşe çiçeği ve demirhindi otu, bir tatlı kaşığı sinameki ve 2 litre su eklenerek kaynatılır ve tüketilir. Bu sayede sıtma hastalığına çözüm bulunmuş olur.
 • Bir tatlı kaşığı sinameki, 100 gram menekşe çiçeği ve hunnap, 50 gram gül, 50 gram hindiba tohumu, kabak çekirdeği ve salatalık çekirdeği, 2 litre suyla kaynatılır ve içilir. Bu şekilde elde edilen karışıma bal yada şeker ilave edilerek günde üç defa birer bardak içilir. Sıtma hastalığına bu karışım iyi gelir.
 • Sıtma hastalığının tedavisi amacıyla sarımsak, kimyon ve tuz birlikte karıştırılarak tüketilmesi bu hastalığa iyi gelir.
 • Hindistan cevizi, andız kökü, mayalı hamur, kekik otu ve kavrulmuş fındık aç karnına yenilmelidir. Sıtma için oldukça faydalıdır.
 • Papatya ve pelin otu kaynatılarak içilir, sıtma hastalığına ve etkilerine iyi gelmektedir.
 • Kırlarda sarı çiçek açan deve dikeni çiçeklerinden alınarak kaynatılır ve içilir. Bunlar yapıldığında sıtma hastalığı geçer.
 • Kabağın İçerisine kıyma koyulur, pişirilir ve ateşten alındığında az miktarda sirke ilave edilerek tüketilirse sıtmayı iyi gelecektir.
 • Zehirli sıtma hastalığına karşı ise 2 kilo demirhindi şerbet şekline getirilerek içildiğinde sıtma hastalığı kökünden kesilecektir.
]]>
Sıtma Belirtileri https://www.sitma.gen.tr/sitma-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 17:50:30 +0000 Sıtma Belirtileri, Sıtma hastalığı titreme belirtisi, yüksek ateş, ter nöbetleriyle belirti gösteren, bakılmazsa insanı ölüme kadar sürükleyen bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığına malerya adı da verilmektedir. Sıt Sıtma Belirtileri, Sıtma hastalığı titreme belirtisi, yüksek ateş, ter nöbetleriyle belirti gösteren, bakılmazsa insanı ölüme kadar sürükleyen bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığına malerya adı da verilmektedir. Sıtma hastalığı insandan insana, anofel adı verilen sivrisineğin sokmasıyla bulaşmaktadır. Sıtma hastalığı, yeryüzünde çok eski çağlardan beri bilinmekte olan bir hastalıktır. Mikrobu bulunmadan önce topraktan çıkan birtakım zehirli maddelerin havaya karışmasıyla sıtmaya yol açtığı sanılan, bundan dolayı kötü hava anlamına gelen maiaria yani malarya denilmektedir. 1880 yılında Fransız doktoru Charles Laveran Cezayir'de yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, sıtmaya neden olan mikrobu bulmuştur. Sıtma mikrobunun üç ayrı çeşidi olmaktadır. Bunlara göre, hastalığın gelişmesi de ayrı ayrı oluşum gösterir. Bu arada, bazı sıtma nöbetleri her gün kendini gösterir, bazı sıtma nöbetleri ise iki günde bir, bazı nöbetler ise dört günde bir görülmektedir. Bunun yanı sıra, sıtma mikroplarının iki türlü üreyişi olmaktadır. Eşeysiz yani erkeksiz-dişisiz üreme, birde eşeyli erkekli-dişili üreme olmaktadır. Birinci çeşit üreme insanların vücudunda, ikinci çeşit üreme ise sivrisineklerin vücudunda olmaktadır. Eşeysiz üremede mikrobun yalnız parçalanmasıyla olduğundan dolayı, hastalık çok kısa sürmektedir. Anofel cinsi sivrisineğin vücudunda olan eşeyli üreyiş sonunda sıtma mikrobu daha uzun bir yaşama kuvvet kazanmaktadır. Bunlar, sivrisineklerin soktuğu insanların vücuduna geçer ve insanların kanına karışarak hastalığı meydana getirmektedir.

Sıtma Belirtileri
Sıtma Belirtileri: 

Sıtma mikrobunu alan bir kişide, 10-15 gün sonra hastalık ani olarak şiddetli titremelerle başlangıç gösterir. Başta bel bölgesinde, karın kısmında ağrılar oluşum gösterir, hasta kusar, ateşi 39-40 dereceyi bulur. Titreme bir saat devan ettikten sonra kendiliğinden durur, bu sefer vücuda üşüme yerine ateş başlar, hastanın yüzü ve gözlerinde kızarıklıklar oluşum gösterir. Bir süre sonrasında sıtma hastası olan kişi bol ter döker, nöbet geçirmektedir. Sıtma nöbetlerinin daha hafif veya daha ağır geçen şekilleri de olmaktadır. Bu arada sürekli ateş oluşturan, şiddetli sürgün ishale oluşumlarıyla kolerayı, dizanteriyi andıran şekilleri de belirir. Sıtmanın özelliği belirtilerin nöbetler halinde olmasıdır. Nöbet başlamadan birkaç gün önce halsizlik, neşesizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, sırt ağrısı ve bacak ağrıları olmaktadır. Sırma nöbetleri, şiddetli titremeyle yükselen ateşle başlangıç oluşturur, terlemeyle son bulur. Fakat ateşsiz vak'alar da olmaktadır. Tersiyana ve quartanada titreme oldukça fazladır. Hastanın bütün vücudu sarsılır, çenesi birbirine çarpar. Nabız hızlı olur, baş ağrısı, sinirlilik hali, kollarda ve bacaklarda ağrılar olmaktadır. Uzun süren durumlarda karaciğer ve dalak büyüme gösterir, sarılık ve kansızlık gelişir. Solunum şikayetleri ve hatta zatürre olmaktadır. Menenjit hastalığı, şuur bulanıklığı, çeşitli felçler oluşum gösterebilir. Enterit sıcak iklimlerde çok fazla görülür. Dalak kendiliğinden yırtılabilir, iç kanama meydana gelebilir. Hastalığın tanısı, tipik ateş nöbetleri nedeniyle klinik olarak şüphelenildiğinde mutlaka kanda parazitlerin gösterilmesiyle koyulmalıdır. Özellikle yaygın olduğu alanlarda veya bu bölgelere seyahat öyküsü olması durumunda tanıyı akla getirmektedir. Laboratuvar olarak tanı koymak için kan yaymasıyla kalın damla preparatlarının incelenmesi gerekmektedir. Malarya tanısı fakat Plasmodiumların görülmesiyle koyulur. Sıtma hastalığında tipik olarak hemolizin şiddetini gösteren anormal laboratuvar bulgular belirti gösterebilir. Normokrom normositer anemi, monositoz, azalmış nötrofil sayısı ve trombositopeni başlıca bulgulardandır.

Sıtma Belirtileri Tedavi:

Sıtmanın en etkili ilacı kinin olmaktadır. Hastaya verilecek olan kinin miktarını doktor belirlemektedir. Nöbet esnasında hastaya, kaba etinden bir ampul]]> Sıtma Mikrobu https://www.sitma.gen.tr/sitma-mikrobu.html Sat, 08 Dec 2018 13:23:22 +0000 Sıtma Mikrobu, parazitlerin sebep olduğu tropikal ve subtropikal birçok bölgede görülen yaygın ve yaşamı tehdit eden bir hastalık türüdür. Her yıl birçok uluslararası yolcu, hastalığın görüldüğü ülkeleri ziyaret Sıtma Mikrobu, parazitlerin sebep olduğu tropikal ve subtropikal birçok bölgede görülen yaygın ve yaşamı tehdit eden bir hastalık türüdür. Her yıl birçok uluslararası yolcu, hastalığın görüldüğü ülkeleri ziyaret ederken sıtma hastalığına yakalanmakta ve eve döndükten sonra hasta olmaktadır. Bir yolcuda sıtmanın yaygın olduğu bir bölgeden ayrıldıktan birkaç ay sonra beliren yüksek ateş, acil bir tıbbi durumdur ve derhal araştırılması gerekmektedir. Sıtma mikrobu nedeni olarak tek hücreli plazmodyum parazitinin dört farklı türü yol açmaktadır: Plasmodium falciparum parazitler, P.vivax parazitler, P. ovale parazitler ve P. malariae parazitler neden olmaktadır. Sıtma mikrobu; Anofel sineklerinin çeşitli türleri aracılığıyla bulaşmaktadır. Bu sinekler tarafından ısırılan insanlara sinekler tarafından bulaştırmaktadır. Sıtma mikrobu, kuluçkada kalması 7 yada daha fazla gün süren akut ateşli bir hastalık olarak bilinmektedir. Bundan dolayı, muhtemel bir sinek ısırığını izleyen ilk bir hafta içindeki ateşli hastalık sıtma olmaz.

Sıtma Mikrobu Belirtileri 

Sıtma mikrobu belirtileri olarak ani olarak beliren yüksek ateş, ani titreme, sürekli terleme ve baş ağrısı ve ileri dönemde sarılık, kan pıhtılaşma bozukluğu, şok, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri gelişim gösterebilir. Merkezi sinir sistemi bozuklukları ve koma görülmektedir. Tropikal bölgeden yakın zaman içerisinde dönmüş kişinin iki yada üç günde titreme nöbetleri olmasında, yüksek ateş ve ani olarak terlemenin görülmesi sıtma mikrobu en iyi belirtisidir. Sıtma mikrobuna ilk maruz kalma olasılığının 7 günü ve son maruz kalma olasılığından 2 ay sonrası arasındaki zaman diliminde meydana gelen ve açıklanamayan ateş durumlarında ilk olarak falciparum sıtması olasılığı düşünülmelidir ve bu aralıkta ateşi çıkan bir kişi en kısa süre içerisinde teşhis ve etkili bir tedavi amacıyla bir sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir. Sıtma mikrobu için erken tanı ve uygun tedavi hayat kurtarıcıdır. Falciparum sıtması için tedavi 24 saatten fazla gecikirse ölüme sebep olabilir. Sıtma mikrobu için bir kan örneği alınmalı ve incelenmelidir. Eğer ilk kan örneğinde parazit görülmediyse ve semptomlar hala etkisini gösteriyorsa, bir dizi kan örneği alınmalı ve 6-12 saat aralıklarla incelenmesi gerekir. Hamile bayanlar ve küçük çocuklar ağır ve komplike falciparum sıtma mikrobuna karşı daha da hassas olmaktadır. Hamile bayanlarda sıtma mikrobu görülmesi; anne ölümü, düşük tehlikesi yaşanması, ölü doğum ve yeni doğan ölümü riskini arttırır. Diğer plazmodyum türlerinin sebep olduğu sıtma mikrobu formları daha hafif ve nadiren yaşam tehdit etmektedir. Falciparum sıtması mikrobunun önlenmesi ve tedavisi daha zor hale gelir. Çünkü P. falciparum çeşitli sıtma mikrobu önleyici ilaçlara karşı giderek direnç kazanır. 

Sıtma Mikrobu

Sıtma mikrobu, Amerika'nın ortası ve güneyi, Asya ve Akdeniz bölgesindeki vak'aların yaygın olduğu ülkelerde, ana kentsel bölgelerde sıtma mikrobu görülmez. Fakat, Afrika ve Hindistan'da başlıca kentsel bölgelerde de sıtma mikrobu görülmektedir. 1500 metrenin üzerinde hastalık riski genel olarak daha düşüktür fakat uygun iklim koşullarında 3000 metreye kadar sıtma vak'alarına rastlanmaktadır. Enfeksiyon riski mevsime göre değişim gösterebilir. En yüksek sıtma mikrobu riski yağmurlu mevsimlerde yayılır. Sıtma mikrobunun yaygın olduğu bölgelerdeki bulaşma mevsimi süresince, özellikle de gece vakitlerinde sinek ısırmalarına maruz kalan ve bağışıklık kazanmamış bütün yolcular, klinik sıtma riski altında olmaktadır. İnsanlarda meydana gelen sıtma mikrobu vak'alarının çoğu; koruyucu ilaç rejimine uymamak yada uygun olmayan koruyucu ilaç kullanmaktan dolayı gerçekleşir. Falciparum sıtması ölümcül olmaktadır ve P. falciparum enfeksiyonuna yakalanan hastaların yaklaşık olarak %1'inin bu hastalıktan öldüğü tahmin edilir. Küçük çocuklar, hamile bayanlar ve yaşlı yolcular daha f]]> Sıtma İlacı https://www.sitma.gen.tr/sitma-ilaci.html Sun, 09 Dec 2018 07:38:48 +0000 Sıtma İlacı, Sıtma hastalığı, hastalık yapıcı bir grup parazit olan plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekleriyle insanlara bulaşmasıyla yayılım gösteren ateşli bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığının diğ Sıtma İlacı, Sıtma hastalığı, hastalık yapıcı bir grup parazit olan plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekleriyle insanlara bulaşmasıyla yayılım gösteren ateşli bir hastalık türüdür. Sıtma hastalığının diğer adı malarya olarak bilinir. İngilizcede kullanılmakta olan malaria terimi İtalyancada kötü hava anlamına gelir. Hastalığın en bariz belirtisi, titremeyle birlikte yükselen ateş plazmodiumun türüne göre değişik şekillerde oluşmaktadır. Sıtma hastalığının teşhisi oldukça kolay yapılmakta, tedavisi ve korunması mümkün olmaktadır. Sıtma hastalığı çok eski zamanlardan beri bilinen bir hastalıktır. Hastalığı ilk defa bildiren kişiler Eski Mısırlılar olarak bilinir. Milattan öce 460-370 yıllarında Hipokrat'da bataklık bölgelerde, sürekli devam eden yüksek ateş ve dalak büyümesiyle seyreden bir hastalığın mevcudiyetini fark edilmiş ve dört ayrı şekilde olabileceği bildirilmiştir. Torti 1753 yılında ateşli hastalıklar için yazmış olduğu kitabında ilk defa malaria adını kullanmış ve diğer hastalıklardan ayrı olarak ele almıştır. 1894’te Manson, sıtma hastalığının sivrisineklerle bulaştığını saptamıştır. Eski çağlarda kitleler halinde ölüme neden olan sıtma hastalığı, bugün de bu tehlikesini muhafaza etmekte. Yeryüzünde belli bölgelerde sık rastlanan sıtma hastalığı 45 derece kuzey, 40 derece güney enlemleri arasında oldukça fazla görülmektedir. Tropik ve subtropik bölgelerin hastalığı olarak bilinir. Afrika bölgesinde ölen her yüz çocuktan onunda ölüm nedeni olan sıtma hastalığı; Türkiye’de de önemli bir sağlık problemi olmakla birlikte, bu hastalıkla yapılan mücadeleye devam edilmektedir. Dişi anofel cinsi sivrisineklerde var olan parazitlerin, insanları ısırmasıyla beliren, nöbetler halinde ateş ve titremeye sebep olan yaygın bir hastalık türüdür. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi mümkündür ve oldukça kolay yapılır. Tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül olur. Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalık türüdür. Dünyada 200 milyondan fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı tahmin konusudur. Çoğunlukla Asya ve Afrika bölgelerinde görülen bu hastalık, artık hava yolu ulaşımı aracılığıyla bütün dünyaya yayılır. İnsanoğlunun karşılaşmış olduğu en yaygın hastalıklardan birisidir. 

Sıtma İlacı

Sırma ilacı olan kinin, kınakına ağacının kabuğundan el­de edilen bir alkaloid madde olarak bilinmektedir. Özellikle sıtma hastalığının tedavisinde kullanımı yapılmaktadır. Çoğunlukla kinin sülfat şeklinde kapsül yada tablet olarak ağızdan alınmakta, am­pül şeklinde şırınga edilmektedir. Tonik ve iç­ki olarak kullanıldığı gibi, adale zayıflığında ve bazı nevraljilere de iyi gelmekte. Kinin ilacı sadece doktor gözetiminde alınması gerekir. Çünkü fazla alındığında kan hücrelerinin parçalanması sonucunda karasu humması adı verilen bir hastalık ve böbrek yetmezliği oluşum gösterir. Kinin yerine atebrin de sıtmaya iyi gelir. Kınakına kabuğunun bir başka türü olan kinidin çok hızlı ve düzensiz nabız atışlarının yani taşikardinin tedavisinde kullanılır. Kalp hareketlerini yavaşlatır ve kalp atışlarının süresini azaltır. Kinin sadece ağızdan alınır. Sıtma ilacı olan kinin tedavisi, iltihaplı romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde, güvenle kullanılacak temel etkili ilaç özelliğindedir. Antimalaryel yada sıtma ilacı olarak da bilinir ve yıllardır ülkemizde sıtma savaş dispanserlerinden temin edilmektedir. Kinin denildiğinde, iki farklı ilaç akla gelir, klorokin ve hidroksiklorokin olmaktadır. Klorokin’in yan etkileri biraz daha fazla olmaktadır, bundan dolayı hidroksiklorokin tercih edilir. Bu ilaçlar, farklı romatizmal hastalıkların tedavisinde etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış ilaç gruplarındandır. Fakat bazen, farklı yan etkileri  görülebilir. Örnek verecek olursak bazı hastalarda mide bulantısı, kusma gibi gastrointestinal sistem yakınmaları oluşmaktadır. Bu belirtilerin haricinde alerjik reaksiyonlarda oluşum gösterebilir. Bu reaksiyonlar]]> Hamilelikte Sıtma https://www.sitma.gen.tr/hamilelikte-sitma.html Sun, 09 Dec 2018 07:58:59 +0000 Hamilelikte Sıtma, Sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerde olan parazitlerin, insanları ısırmasıyla meydana gelen, nöbetler şeklinde ateş ve titremeye sebep olan, yaygın bir hastalık olarak bilinmektedir. Sıtmanın diğer Hamilelikte Sıtma, Sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerde olan parazitlerin, insanları ısırmasıyla meydana gelen, nöbetler şeklinde ateş ve titremeye sebep olan, yaygın bir hastalık olarak bilinmektedir. Sıtmanın diğer bilinen adı malaryadır. Teşhis ve tedavisi mümkün ve kolay yapılır. Tedavi edilmediğinden ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül belirtiler oluşturabilir. Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalık türüdür. Çoğunlukla Asya ve Afrika’da görülmekte olan bu hastalık, artık hava yolu ulaşımı ile bütün dünyaya yayılır. Ülkemizde en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülür. Adana, Gaziantep, Mersin en çok görülen yerlerdendir. Sıtmanın nedeni ise, plazmodium adındaki tek hücreli parazitlerin belirmesidir. Bu parazitlerin tek rezervuarları sadece insandır. Bu parazitlerin hepsi sıtmaya neden olmaktadır ve anofel tipi sivrisineğin ısırmasıyla birlikte bulaşır. Bu sivrisinek, sıcak ve nemli alanlarda yaşamını sürdürür. Bu parazitlerin oluşturduğu sıtmanın şiddeti değişiklik göstermektedir.

Hamilelikte Sıtma Belirtileri

Hamilelikte sıtma belirtileri genel olarak nöbetler halinde ortaya çıkar. Enfeksiyon oluşumuna sebep olan plazmodiumun türüne göre, sıtma belirtilerin şiddeti, nöbetler ve görülme sıklığı değişmektedir. Nöbet başlamadan 2-3 gün önce hamile bayanlarda bazı belirtiler ortaya çıkar. Kişilerde yorgunluk ve mutsuz bir belirti ortaya çıkar. Kişinin iştahında azalma olur. Bunun dışında baş ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrıları olabilir. Sıtma nöbetinde ilk görülen durum, titreme belirtisidir. 2 saate kadar deva edebilir. Bütün vücut sarsılmaktadır. Titreme sırasında, yüksek ateş görülür. Bu ateşin şiddeti ise sıtmaya sebep olan mikroba göre değişmektedir. Deri kurumuştur ve sıcaklık hissi oldukça fazladır. Ayrıca sıtmadan önce görülen şiddetli baş ağrısı, nöbet boyunca da devam edecektir. Nabız yükselir ve hastada sinirlilik görülmektedir. Hamle bayanlarda sırt ve bacak ağrıları devam eder. Sıtmanın ilerlediği durumlarda ise karaciğer ve dalakta büyüme görülecektir. Dalak yırtıldığında, iç kanama meydana gelir. 

Hamilelikte Sıtma

Hamilelikte sıtma, bağışık olmayan hamile bayanlar sıtmanın mutat belirtilerinin hepsini göstermektedir. Bunun yanı sıra düşük belirtisi, ölü doğum gerçekleşmesi, prematüre doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski oluşabilir. Mortalite oranları hamile olmayan kişilerde oldukça yüksektir. Hipoglisemiye meyilli olmaktadır. Ağır hastalıkların sonucunda yada kinin ilacı tedavisinin komplikasyonu olarak meydana gelir. Kinin ilacı kullanımına bağlı hiperinsülinemik hipoglisemi sonucunda anormal davranışlar, terleme ve ani şuur kaybı meydana gelir. Pulmoner ödem vuku olabilir. Kısmen bağışık hamile bayanlar, özellikle ilk hamileliği olan bayanlar düşük yaparlar, ölü doğum gerçekleşir, prematüre doğum ve düşük ağırlıklı çocuk doğururlar. İlk hamileliği olan bayanlarda ikinci trimestrede ağır hemolitik anemi geliştirmeye meyil gösterir. Anneden fetüse plasenta yoluyla sıtmanın vertikal bulaşmasıyla konjenital sıtma olguları meydana gelebilir. Bu durum bağışık olmayan annelerden doğan bebeklerde ve sıtma epidemileri sırasında konjenital sıtma oluş riski daha fazla olur.

Hamilelikte Sıtmadan Korunma Yolları

Sıtmadan korunmak amacıyla, bu hastalığa sebep olan faktörün yani sivrisineklerin ortan kaldırılması veya üremesini engelleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu yöntem daha önceki zamanlarda uygulanmıştır. Fakat günümüzde sıtmadan korunmak amacıyla sıtma hastalarının bulunup tedavi edilmesi önem arz eden bir durumdur. Hamilelikte sıtma oluşumunun erken tanı ve tedavisiyle parazitlerin kaynağı yok edilir. Bunun yanı sıra sinek ısırığından korunmak için özellikle de geceleri, sinek kovucu spreyler kullanılmalı, sineğin ısırmasını engelleyecek kıyafetler giyilmelidir. Bunda ki amaç sivrisineğin vücuda temasını önlemektir. Sıtma hastalığın]]> Sıtma Hastalığı https://www.sitma.gen.tr/sitma-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 02:34:37 +0000 Sıtma Hastalığı, İnsan vücuduna anofel cinsi dişi sivri sinekler yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Dişi sivrisineğin ısırması ile bulaşan bu hastalık nöbetlerle ve yüksek ateş ile kedini belli eder. Teşhisi kolaydır ve t Sıtma Hastalığı, İnsan vücuduna anofel cinsi dişi sivri sinekler yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Dişi sivrisineğin ısırması ile bulaşan bu hastalık nöbetlerle ve yüksek ateş ile kedini belli eder. Teşhisi kolaydır ve tedavisi mümkündür. Sivrisineklerin barındığı ve kolay üreye bildiği yerler bu hastalığın ana vatanıdır. Tedavi edilmezse hastalık ölümle sonuçlanabilir. Dişi sivrisinek en büyük taşıyıcısıdır ve bu türün beslenme alanı daha çok insanlardır, mikrobu taşıyan sivrisinekler ısırma ile mikrobu vücuda bulaştırırlar. Sivrisinekler daha çok sıcak ve nemli yeri bölgelerde yaşarlar özellikle bu tür yerlerde yaşayan insanlarda bu hastalık daha sık görülebilir. Ayrıca sıtma sivrisineklerle bulaştığı gibi kan nakilleriyle veya bulaşık şırıngalarla da geçebilir. 


Sıtmanın belirtileri, nöbetler halinde ortaya çıkar. Enfoksiyona neden olan plazmodiumun türüne göre, belirtilerin şiddetli, nöbetler ve görülme zamanı değişir. Nöbet başlamadan 2-3 gün önce hastada bazı belirtiler ortaya çıkar. Kişi yorgun ve mutsuzdur, iştahı azalmıştır. Bunun dışında baş, bacak, sırt ağrıları görülür. Sıtma nöbetinde ilk görülen durum, titremedir, iki saate kadar uzayabilir. Bütün vücut sarsılır, titreme sırasında ateş yükselir. Bu ateşin şiddeti, sıtmaya neden olan mikroba göre değişir. Ayrıca sıtmadan önce görülen baş ağrısı, nöbet boyunca devam eder. Nabız yükselir ve hastada sinirlilik görülür. Sırt ve bacak ağrıları devam eder. Sıtmanın ilerlediği durumlarda karaciğer ve dalakta büyüme görülür. 

Sıtma Hastalığı
Sıtma hastalığının tedavisi, sıtma hastalığının tek tedavisi ilaç yolu ile gerçekleştirilir bu ilaç sağlık ocakların da bulunmakta ve yapılan tedavi ücretsizdir.
Bu ilaçlar koruyucu ve tedavi edicidir. İlaç dozu bulunan bölgeye göre değişir çünkü bazı plazmodium türleri ilaca karşı direnç kazanmıştır bu yüzden farklı ilaçlar kullanılır. Hastalık için verilen ilaçlar kesin sonuca ulaştırmaktadır ancak tedaviyi geciktirir ya da hiç bir şekilde hastalık için baş vurulmazsa ölüme bile yol açabilir.
]]>
Sıtma Nasıl Bulaşır https://www.sitma.gen.tr/sitma-nasil-bulasir.html Mon, 10 Dec 2018 09:49:25 +0000 Sıtma nasıl bulaşır, sıtma tropikal ve subtropikal bölgelerin çoğunda görülebilen, parazitlerin sebep olduğu, oldukça yaygın ve yaşamı tehdit edici bir hastalıktır. Uluslararası seyahat eden çok sayıda yolcu her yıl bu ül Sıtma nasıl bulaşır, sıtma tropikal ve subtropikal bölgelerin çoğunda görülebilen, parazitlerin sebep olduğu, oldukça yaygın ve yaşamı tehdit edici bir hastalıktır. Uluslararası seyahat eden çok sayıda yolcu her yıl bu ülkelerde sıtmaya yakalanmakta, döndüklerinde ise ülkelerinde çok sayıda kişi de hasta olmaktadır. Sıtmanın yaygın şekilde görüldüğü ülkeleri ziyaret eden kişilerde daha sonradan 2-3 ay içinde ateş görülüyorsa, bu ciddiye alınmalı ve mutlaka araştırılmalıdır. Sıtma parazitlerinin bulaşması Anofel türü sinekler yoluyla bulaşmaktadır. Kuluçkada kalma süresi 7 gün ve üzeri olan bu akut ateşli hastalık, ciddi boyutlara ulaşabilir. 

Sıtma belirtileri nasıl anlaşılır

Sivrisinek tarafından ısırılarak parazitten etkilenen kişilerde ateş, titreme, baş ağrısı, terleme, ileri aşamada kan pıhtılaşma bozukluğu, sarılık, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri meydana gelebilir. Hastada merkezi sinir sistemi bozukluklarını takiben koma hali gelişebilir. Tropikal bir bölgeye giden ve buradan yakın zamanda dönen bir kişide 2-3 günde titreme nöbeti, ateş, terleme gibi belirtiler olması sıtmanın en belirgin belirtisidir. Sıtma parazitine maruz kalınan 7. günde ve en geç 2 ay içinde ortaya çıkan sebebi belirlenemeyen ateş durumunda sıtma değerlendirilmelidir. Bu rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavinin başlaması yaşam kurtarıcı olabilir. Tedavide 24 saatin üzerinde gecikmelerde ölüm yaşanabilir. Kan örneği incelenerek, sıtma paraziti değerlendirilmelidir. İlk tetkikte parazit belirlenemezse, 6-12 saat arayla tetkikler tekrarlanmalıdır. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, gebe kadınlar sıtma mikrobuna karşı daha hassas olurlar. Gebe kadınlarda sıtma bulaştığında, düşük, anne ölümü, ölü doğum, yene doğan ölümü gibi riskler yükselir. Bazı sıtma parazitlerinin neden olduğu hastalık daha hafif geçer. Giderek kötüleşen sıtma hastalığında bunun nedeni parazitin sıtma önleyici ilaçlara karşı kazandığı dirençten kaynaklanır.

Sıtma Nasıl Bulaşır
Sıtma nerelerde bulaşabilir

Sıtma genellikle Asya ve Akdeniz bölgelerindeki ana kentsel alanlarda, Amerika'nın güneyinde ve orta kesimlerinde görülmez. Fakat Hindistan ve Afrika'da bazı kentsel bölgelerde bile görülebilir. Sıtma bulaşma riski 1500 metreden daha yüksek yerlerde genellikle düşüktür. Fakat iklim koşulları uygun olursa, 3000 metre yüksekliğe kadar sıtma bulaşabilir. Bazen sıtmanın bulaşması mevsime göre riskli olabilir. Sıtmanın en fazla bulaştığı zaman yağmurlu geçen mevsimlerdir. Bazı ülkelerde sadece bazı alanlarda ve bazı rakımlarda etkili olur. Bazen sadece mevsimlik görülür.

Sıtmanın oldukça yaygın olduğu yerlerdeki bulaşma riski mevsimde, daha çok geceleri sinek ısırığına maruz kalınma halinde, henüz bağışıklığı olmayan kişilerde daha yüksektir. İnsanlarda sıtmanın bulaşması koruyucu ilaç kullanmamaktan, uygun ilaç kullanmamaktan kaynaklanır. Yaşlılar, gebe kadınlar, çocuklar daha riskli konumdadır. Kırsal bölgelerde dışarıda uyuyan kişilerde sıtma daha fazla görülebilir.

Sıtmanın bulaşması nasıl önlenir
 • Hastalığın riski, kuluçka evresi ve belirtilerine dikkat edilmelidir.
 • Sineklerden özellikle geceleri korumaya çalışılmalıdır
 • Gerekiyorsa sıtma enfeksiyonun baskılanmasını sağlayacak, sıtmayı önleyecek ilaçların kullanılması gerekir.
 • Sıtma mikrobunun fazla görüldüğü bölgelere gidilirse, ilk hafta ve sonrasında ateş olursa acilen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
Sivrisinek ısırmasına karşı yapılacak kişisel koruma yöntemleri, sıtmadan korunmanın önemli bir aşamasıdır. Bu nedenle böcek uzaklaştırıcı, böcek spreyi, sinek bobinleri, koruyucu giysilerin giyilmesi ve sineklerin giremeyeceği ağların kullanılması tavsiye edilir.
]]>
Sıtma Tutması https://www.sitma.gen.tr/sitma-tutmasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:46:23 +0000 Sıtma Tutması, Anofel cinsi sivrisineklerin ısırması ile bulaşan bir protozoonozdur. Hastalığın en önemli özelliği nöbetler halinde gelişen ateş, anemi ve splenomegali ile gelişmesi, ilk başta akut seyirli, fakat ted
Sıtma Tutması, Anofel cinsi sivrisineklerin ısırması ile bulaşan bir protozoonozdur. Hastalığın en önemli özelliği nöbetler halinde gelişen ateş, anemi ve splenomegali ile gelişmesi, ilk başta akut seyirli, fakat tedavi edilmediği zaman kronikleşme eğilimi gösteren bir hastalıktır. Dünyada hala yaygın bir hastalıktır. Parazitler insanlara sivrisinekler aracılığıyla taşınır ve sivrisinek, enfeksiyonlu bir insanı ısırdığı zaman, kişinin kanındaki parazitler, sivrisinekler tarafından emilir. Parazitler sivrisinekte bir hafta ya da daha fazla süre geliştikten sonra sineğin kişiyi ısırması durumunda parazitler kana karışır. Daha sonra bu parazitler karaciğere girer ve orada gelişerek çoğalır. Bir süre sonra, parazitler karaciğeri terk eder ve alyuvarlara girer. Bu süreç birkaç gün ya da aylarca sürebilir. Parazitler, şişerek gözle görülür hale gelene kadar, alyuvarlarda daha fazla parazit üretirler. Böylelikle kana yeni parazitleri girmiş olur. Bunlar da daha fazla sayıda alyuvarın hastalanmasına sebep olur. Parazitler karaciğerdeyken kişi kendisini hasta hissetmeyebilir ama parazitler kan hücrelerini etkilediği zaman, belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Hastalığı meydana getiren dört tip plasmodium vardır. Belirtiler de bu tiplere göre farklılıklar gösterir. Hepsinin ortak özelli­ği baş ağrısı, terleme, titreme, kol ve bacaklarda ağrıdır. Alyuvar­ların içinde bölünüp çoğalan merozoitler kana karıştığı zaman hastanın ateşi yükselir. Malaria tipi plazmodiumun  neden olduğu sıtmada parazi­tin karaciğerde kalış süresi sekiz gündür. Alyuvarlara hücumları ardından tekrar kana karışmaları ise 72 saat sürer.  Falcifarium tipi plazmodiumlar da karaciğerde 6 saat kadar kalır. Bunların alyuvarlarda kalış ve kana geçiş zamanları düzensizdir. Bir kısmı gelişip çoğalırken diğer bir kısmı beklemede kalır. Bu nedenle falcifarium sıtmasına habis sıtma adı verilir. En tehlikeli sıtma da budur. Parazitler, kümeler halinde beyin, akciğer, omurilik ve böbrek üstü bezlerinin kılcal damarlarına nüfuz ederek onları tıkayabilirler ve ani ölümlere yol açabilirler. Hastalığın ağır geçmesi durumunda alyuvar yıkımı olarak belirtilebilecek karasu humması görülebilir. Vivaks ve Ovale tipi plazmodiumlarınsa karaciğerde kalma süreleri 8 gündür. Alyuvarlarda kalış ve kana tekrar geçmeleri 48 saatte tamamlanır. Malaria, Vivaks ve ovale tipi plazmodiumların hepsi karaciğeri terk etmezler. Bir kısmı karaciğerde kalarak çoğalmaya devam ederler.
Sıtma Tutması

Teşhis Ve Tedavisi

Bir sene öncesinde, sıtma riski bulunan bir bölgede seyahat edildiyse ve kişi ateş, grip gibi bir hastalık sebebiyle hastalandı ise en kısa zamanda doktora başvurmalıdır. Doktora sıtma riski bulunan bölgede seyahat edildiği belirtilmelidir. Uzman hastalık kişinin geçmişine bakıp kişiyi muayene eder. Parazitler için kan testleri yapılır ve sıtma reçeteli ilaçlarla iyileştirilebilir. İlaçların türü ve tedavinin süresi sıtmanın türüne, ne kadar hasta olduğuna bağlıdır.

Hastalığı geçirenlerde sıtmanın türüne özgü bağışıklık kalabilir. Sıtmadan korunmak için sıtmanın olduğu bölgelere gideceklere kemoprofilaksi yararlıdır. Klorokin ve primetamin karışımı verilebilir. Plasmodiumların çeşitli formlarına karşı etkili bir aşı elde edilmesi çalışmaları hala sürmektedir. Sıtma ile savaşın bir başka tarafı da vektör olan anofel ile savaştır. Bu amaçla olgun sivrisinekler ve larvaları ile mücadelede farklı yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle bataklık alanların kurutulması gibi çalışmalar sıtmanın önlenmesi için son derece önemlidir. Yapılan tarımla ilgili olarak özellikle çeltik tarlaları olan veya durgun suların bulunduğu yerlerde sıtma mücadelesi yapılması gereklidir. Sıtmanın yayılımı coğrafi olarak da kontrol edilebilir ve yeni bir uygulama yapılırken mutlaka bu açıdan da değerlendirilmelidir.  Baraj gölleri veya küçük sulama göletleri oluşturulurken hiç beklenmedik şekilde sıtma olgularının ortaya çıktığı daha önceki yıllarda görülmüştür]]> Sıtma Nasıl Geçer https://www.sitma.gen.tr/sitma-nasil-gecer.html Tue, 11 Dec 2018 06:40:54 +0000 Sıtma nasıl geçer, Sıtma, insan vücuduna dişi sivrisineğin ısırmasıyla bulaşan bir hastalıktır. Sıtma hastalığı, nöbetlerle ve yüksek ateşle kendini belli eder. Teşhisi çok kolaydır ve tedavisi mümkündür.

Sıtma nasıl geçer, Sıtma, insan vücuduna dişi sivrisineğin ısırmasıyla bulaşan bir hastalıktır. Sıtma hastalığı, nöbetlerle ve yüksek ateşle kendini belli eder. Teşhisi çok kolaydır ve tedavisi mümkündür. Ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu hastalık fazlasıyla görülmektedir. Dişi sivrisinek en büyük taşıyıcıdır. Sıtma hastalığı tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. 

Hastalığın belirtileri:
Hastalığın belirtileri mikroba göre farklılık gösterir. Yüksek ateş ve uzun süreli geçirilen nöbetlerle bunların başında gelir. Sıtma hastalığına yakalanan hastalar genellikle halsiz, yorgun ve çok bitkin olur. Yüksek ateşten dolayı şiddetli baş ağrısı meydana gelir. Nabız yükseldikçe hasta sinirli tavırlar sergiler. Titreme başlar ve iştah azalır. Nefes alıp vermede zorlanan hasta nöbetler geçirmeye başlar.

Sıtma nasıl geçer:
Bu hastalıktan korunmanın kesin bir çözümü yoktur. Doktorlar tarafından önerilen sivrisinek ilaçları ve vücuda sürülen losyonlar bir nebzede olsa sineğin uzaklaşmasını sağlar. 
Sıtma hastalığının tek tedavisi ilaç kullanmaktır. Sağlık ocaklarından alınan bu ilaçlar tamamen ücretsizdir. Doktorun önerdiği bu ilaçlar koruyucu ve tedavi edicidir. 

Sıtma Nasıl Geçer
Sıtma hastalığına iyi gelen bitkiler:
 • Kantaron çiçeği kaynatılarak bir bardak içilir.
 • Bir bardak pelin suyu içirilir.
 • Sarımsak, tuz ve kimyon karıştırılarak yenilebilir.
 • Kabağın içine yağsız kıyma konularak kaynatılır. Soğuyan kabağa üzüm sirkesi dökülüp yedirilir.
 • Sarımsak, lahana, soğan, limon, ve turp kaynatılarak marmelat kıvamında yapılıp yenilmelidir.
]]>
Sıtmaya Ne İyi Gelir https://www.sitma.gen.tr/sitmaya-ne-iyi-gelir.html Tue, 11 Dec 2018 19:29:02 +0000 Sıtmaya Ne İyi Gelir, Sıtma anofel cinsi sivrisineklerin ısırması sonucunda insanlara bulaşan bir hastalıktır. Sıtma hastalığının en önemli özelliği nöbetler şeklinde gelişen ateş, anemi ve splenomegali beli Sıtmaya Ne İyi Gelir, Sıtma anofel cinsi sivrisineklerin ısırması sonucunda insanlara bulaşan bir hastalıktır. Sıtma hastalığının en önemli özelliği nöbetler şeklinde gelişen ateş, anemi ve splenomegali belirtisiyle devam etmesi, başlangıçta akut olarak devam eden fakat tedavi edilmediğinde kronikleşme eğilimi oluşturmasıdır. Dünyada halen yaygın olan bir hastalık türüdür. Parazitler, sivrisinekler aracılığıyla insan vücuduna taşınmaktadır. Sivrisinekler, enfeksiyonlu bir insanı ısırdığı zaman kişinin kanındaki parazitler, sivrisinek tarafından emilmektedir. Parazitler sivrisinekte bir hafta veya daha fazla süre gelişme gösterdikten sonra eğer bu canlılar sizi ısırırsa parazitler kanınıza karışmaktadır. Sonrasında bu parazitler karaciğerinize girer ve orada gelişerek çoğalma gösterir. Bir süre sonra, parazitler karaciğeri terk eder ve alyuvarlara girer. Bu durum birkaç gün veya aylarca devam etmektedir. Parazitler, şişerek gözle görülür hale gelene dek, alyuvarlarda daha çok parazit üretmektedir. Bu şekilde kan dolaşımına yeni parazitleri girmiş olacaktır. Bunlar daha fazla sayıda alyuvarın hastalanmasına sebep olur. Parazitler karaciğerde iken kendinizi hasta hissetmeyebilirsiniz fakat parazitler kan hücrelerinizi etkilediğinde, belirtiler görülmektedir.

Sıtmaya Ne İyi Gelir

Sıtmaya Ne İyi Gelir

 • Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı sürüngen mayasıl otu kaynatılarak demlenmesi için kısa bir süre bekleyerek, süzülür ve gün içinde aralıklarla içilir.
 • Bir litre suyun içerisine birer çorba kaşığı ince kıyılmış papatya ve acı pelin eklenerek kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilmelidir.
 • Aynı oranda ince kıyılmış yada havanda dövülerek ezilmiş olan gül yaprağı, nane, rezene,  söğüt yaprağı iyice karıştırılarak sonra bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı bitki harmanı ilave edilerek demlenmesi için kısa bir süre beklenir ve süzülerek günde iki kez sabah ve akşam bir çay fincanı içilmelidir.
 • İnce ince kıyılmış olan kuru leylak yapraklarını dört bardak suya ilave edilerek kaynatılmasının ardından süzülüp günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal karıştırılarak birer çorba kaşığı içilir.
 • 3 su bardağı suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış sarı çiçekli deve dikeni eklenerek kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal eklenerek içilir.
 • Bir litre suyun içerisine bir avuç ufalanmış söğüt kabuğu eklenerek kaynatılır ve süzülür. Bu karışım günde üç öğün birer çay fincanı içilmelidir.
 • Bir litre suyun içerisine bir avuç boyacı sumağı ve kızılcık katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilmelidir.
 • Bir çay fincanı soğuk suyun içerisine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci eklenerek demlenmesi için 12 saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanıyla içilmelidir.
 • Yarım litreden biraz fazla suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış demirhindi eklenerek kaynatılıp, süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilmesi gerekmektedir.
 • Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı maydanoz kökü bir su bardağı kaynar limon suyunun içerisine eklenerek 15 dakika beklettikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.
 • Bir avuç ince kıyılmış semiz otunu bir miktar suya ekleyerek kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilmelidir.
 • 4 bardak su içerisine bir avuç ince kıyılmış kınakına eklenerek kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal eklenmesiyle birer çorba kaşığı içilmelidir.
 • Bir litre suyun içerisine bir avuç ince kıyılmış okaliptüs yaprağı eklenerek kaynatılmasının sonrasında süzülerek günde üç öğü]]>